KİMYON 500GR
KİMYON 500GR

KİMYON (2020S1104)

0,00
İndirim Oranı : %15 İndirim
Fiyat : ₺32,75(KDV Dahil)
İndirimli : ₺28,00(KDV Dahil)

KİMYON

Kimyon; yaygınca bilindiği gibi Hindistan, Orta Doğu ve Meksika mutfaklarının vazgeçilmez baharatıdır. Lezzeti sayesinde mutfakların vazgeçilmezi haline gelen kimyonun yalnızca yemeklere hoş bir koku ve lezzet vermekle kaldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Oldukça yaygın ve sıradan bir görüntüsü olan kimyonun faydaları saymakla bitmez.

Kimyonun Faydaları;

  • Hamile kadınlarda içilen sütün laktasyon oluşumunu tetikler ve salgılanmanın artmasını sağlar.
  • Eski zamanlardan beri kimyon, sindirime iyi geldiği bilinen geleneksel bir bitkidir. Sindirime yardımcı olur ve pankreatik enzimlerin üretimini canlandırarak sindirim sistemini güçlendirir.
  • Kanseri önlemede iyi bir savaşçıdır. Laboratuvar çalışmalarında kimyonun, mide ve karaciğeri tümör oluşumunundan koruduğu ortaya konmuştur. Kimyonun bu kanser önleme etkisi, organların toksinlerden arınmasını sağlayan enzimleri çalıştırması sayesindedir. Bunun yanı sıra içerdiği Vitamin A ve Vitamin C kimyasal yenilenmeyi sağlayarak antioksidan özellik gösterir.
  • Yapılan bir çalışma göstermiştir ki, kimyon hafızayı koruyan ve hafıza kaybını önleyen bir bitkidir. Stresin vücuda olan yıkıcı etkilerini azaltıcı rol oynar.
  • Kimyon diyabet hastaları için de tercih sebebidir. Vücuttaki insülin hassasiyetini dengede tutar; hatta azaltır. Nutrition Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre çeyrek tatlı kaşığı kimyonun 8 hafta boyunca düzenli alınması halinde kandaki şeker oranını azalttığı görülmüştür.
  • Bronkodilatör (bronşları genişleten madde) olarak çalışan kimyon, astım hastalığına iyi gelerek, hastaları rahatlatmaktadır. Göğüste oluşan kas ağrılarını hafifletir.
  • Kış aylarının yaygın hastalığı olan soğuk algınlığı için de oldukça faydalı olan kimyonu çorbalarınıza ekleyebilir, hatta birkaç tutam kimyonu sıcak suyla demleyip çay olarak tüketebilirsiniz.
Benzer Ürünler